Život na vodi...: Ribolov na Gazivodama

уторак, 15. новембар 2016.

Ribolov na Gazivodama



              Sada vec pomalo davne 1977 godine pregradjivanjem Ibra i pravljenjem jedne od najvecih brana sa glinenom osnovom nastala je je jedna od najlepsih akumulacija na ovim prostorima Jezero Gazivode. Jezero je stvoreno radi potreba okolnih naselja za pijacom vodom a i proizvodnja struje je bila bitan faktor za stvaranje ove akumulacije.
           
              Smesteno je na jugozapadu Srbije a pripada opstinama Tutin i Zubin potok. Ime dobija po istoimenom selu koje se nalazi u samoj blizini jezera. Kao i sve novo i ovaj projekat je u pocetku od mestana okolnih sela i gradova smatran kao bezpotreban. Ali ubrzo je ovaj projekat postao nesto sasvim drugo.
           
                Prelepi ambijent i raznolik riblji fond privlacili su dogo mnoge ribolovce sa prostora bivse Jugoslavije a neretko su jezero posecivali i ribolovci celog sveta.
       
                 Secam se jos kada me je stari vodio na pecaje. Skobalja je bilo toliko da su ga ribolovci koji su pecali lipljena,pastrmku i ostale grabljiice bukvalno sutirali nogama jer je izlazio na obalu. Stariji ribolovci sa sjetom se prisecaju zlatnog doba gazivode "stavis kesu sa hlebom oko vrata, zagazis do pojasa i pecas skobalja.

                 Nemili dogadjaji na prostorima bivse YU dovode do toga da sve manje ribolovaca posecuje Gazivode. Upravo u tom periodu po obali jezera poceli su se pojavljivati splavovi a paralelno sa pojavom splavova susedna opstina Rozaje  postavlja svoju deponiju tik uz Ibar. Tada pocinje "horor" na Gazivodama. Skobalj je prosto nestao! Sva ostala riba se povukla dalje od obale, a povrsina vode je sve cesce bila pokrivena smecem. Mreze postaju nesto sto je standardna pojava na jezeru.
           
                Jezero postaje potpuno gurnuto u stranu i zapostavljeno. Sve je manje ribolovaca obilazilo Gazivode. Ostali su samo oni  koji su bas bili primorani da u toku leta pecaju bas tu. Cak su i oni su nerado dolazili. Na vodi su se pojavili neki novi "profesionalni ribari" sa jedne strane mrezarosi a sa druge strane "mesari".Ljudi kojimaje bilo bitno da na bilo koji nacin napune svoje cuvarke. Plovak tehnika je polako izumrla na jezeru. Razlog tome je bio veoma jednostavan. Riba povukla daleko o obale i moze se pecati samo fider ili dubinskim sistemom.

              Ipak izgleda da na Gazivodama dolaze neki bolji dani. Ove godine je korisnik voda poslao pojacanje u toku trajanja mresta. Sto je dalo jako dobre rezultate. Saranski stapovi su ponovo vrsili svoju funkciju, a na fideru se javljala krupna deverika i babuska. Primetno je i to da se sve vise mladih budi ponovo pocinje sportski se baviti ribolovom,pa cak i vracati po neku ribu.

              Pre nekoliko dana ribocuvari su pronasli mrezu u kojoj je bilo nekoliko skobalja. Ta iformacija me bas obradovala i zbog izvadjene mreze a jos vise zbog skobalja kog dugo na Gazivodama nisam video. Moze se desiti da se od sledece god probudi ona stara čar Gazivoda...

              Ekipa Fider Novi Pazar je za sledecu god planirala par akcija ciscenja u kojoj ce ucetvovati i urs ADA iz Beograda. Takodje se planira i prvi fider kup... a ako uslovi to dozvole i prva smudjijada. Gors Novi Pazar i usr Bistro Novi Pazar su takodje obecali svoju podrsku za ove akcije. Izgleda da ipak dolaze bolji dani za Gazivode a drago mi je sto cu i ja aktivno ucestvovati i dati nesto jezeru koje je meni vec dalo toliko.

Bistro,
Zeno Karisik Bato




2 коментара: