Život na vodi...: Garbolino tectra feeder

уторак, 2. јун 2015.

Garbolino tectra feeder





                   Kada bi me pitali koji ti je omiljeni stap odgovorio bio kao iz topa. Jos uvek i posle duzeg koriscenja kada uzmem u ruku isti osmeh se nekakao sam, nesvesno pojavi na licu. A poverenje koje imam u njega  u kombinaciji sa  lakocom koriscenja… to je nesto… zaista posebno.   Svaki stap ima svoje mane i vrline. Recimo moj nije za jaku vodu i hranilice preko 40gr. Sezona pecanja na Tisi se polako zahuktava a ja, ja se osecam nekako nespremno.

                     Posle duge potrage i menjanja par ralicitih resenja, gomile isprobavanja drmusanja u ruku mi dopade Garbolino Tectra feeder od 360cm i sa tezinom bacanja do 100gr. Nekako nesvesno na licu se pojavi osmeh. To je to!

                    Sam stap je izuzetno lepo uradjen,   tankog u crno lakiranog  blanka sa upecatljivim nazivom  sa gornje strane dok su  sa donje  ispisane karakteristike stapa. Blank je od visoko modularnog karbona sa WEBO DPS drzacem masinice. Sam stap ima skoro neverovatnu tezinu od 185gr za stap duzine 360cm i tezine bacanja do 100gr. Rukohvat je soft touch i izradjen je u kombinaciji eva i pluta,  stim sto je  donji deo plute uradjen u kombinaciji pluta i guma i izuzetno lako se odrzava i cisti.  Blank niti je previse ostar niti je previse mek,  savija se i radi celom duzinom uz izuzetan osecaj i kontrolu  ribe.

Izuzetno kratki karbonski vrhovi i extra osetljivi
fiber vrh
                    Dolazi sa tri razlicita vrha koja mu daju razlicitu akciju.  Tako da je velika  razlika pri koriscenju fiber vrha od 0,75oz koji je najmeksi i sa kojim se akcija pomera ka vrhu stapa  ili vrhova od 1oz ili 2 oz koji su karbonski u kombinaciji sa kojima stap pokazuje puni potecijal i progresivnu akciju. Fiber  vrh je nesto duzi od karbonskih veoma je osetljiv i u stanju je da detektuje cak i izuzetno fine grizove.  Karbonski vrhovi su kraci, pa  mozda i najkraci feeder vrhovi koje sam  video. U pitanju su vrhovi koji mogu izbaciti  vece tezine od od oznacenih 1oz i 2oz. Neka gornja granica bezbednog  bacanja sa vrhom od 2oz bi bila hranilica od 60gr plus hrana. Na danasnjem testu je hranilicu od 40gr izbacivao neverovatno precizno na daljinu od 40m, a daljina od 60m sa malo laksim hranilicama ne predstavlja nikakav problem.  Vrhovi od 1oz i 2oz su takodje veoma osetljivi, a vrh od 2oz bez problema detektuje grizove mikroskopskih peseva. Mala duzina carbonskih vrhova  im daje mogucnost da se odlicno snalaze na rekama, jer  njihovo kratko povijanje brzo dolazi do blanka koji ima dovoljno krutosti da spreci savijanje u kiflu.
Tectra u toku Save

                     Pored male tezine stap je izuzetno dobro izbalansiran tako da se sa masinicom u velicini 2500 po shimanu balans nalazi par cm iznad rukohvata. Sa vecom masinicom bi to bilo i na samom gornjem rukohvatu. Zbog te osobine stap se moze koristiti u visesatnom pecanju bez osecaja zamora.

                    Koliko situacija na vodi pokriva jedan ovakav stap? Pokriva skoro sve situacije na stajacoj vodi od pecanja bodorki, deverika pa do pecanja ribnjackih sarana i amura. Ali ono za sta je ovaj stap kao izmisljen je ribolov na tekucoj vodi. Reke slabijeg, umerenog pa cak i srednje jakog toka i pecanje nosara, skobalja a pogotovo mrena njim predstavlja poseban ugodjaj. Jer sto riba bude veca, blank ce lepse raditi, vise se savijati i upijati sve begove a vi ce te uvideti kakvu alatku imate u rukama.

                    Sada posle par pecanja sa Tectrom ako me pitate da li ti je to omiljeni stap? Odgovorio bi da mi je to omiljeni stap za pecanje na reci, a lakoca kojom se njim manevrise je posebna prica. Kome preporuciti jedan ovakav stap? Preporucio bi ga svima koji vec imaju iskustva sa fiderom i koji ce znati iskoristiti puni raskosni potencijal jednog ovakvog stapa.
                           
                                                                                                 
                                                                                                                                             Autor
                                                                                                                                      Bojan Ljubicic

Нема коментара:

Постави коментар