Život na vodi...: Kako primamu učiniti neodoljivom

четвртак, 25. јун 2015.

Kako primamu učiniti neodoljivom







              Jedan od osnovnih nagona koji imamo je nagon za hranom, a mirisi koji se sire nas cesto znaju skrenuti sa puta kojim smo posli. U prirodi taj nagon je jos izrazenii jer besplatnih obroka nema, i u potrazi za svakim zalogajem se mora trositi tesko stecena energija. Kada nas koji imamo dostupnu hranu u svakom trenutku taj nagon za hranom moze da vodi, sta li se tek desava u prirodi i kako naterati ribu da oseti bas taj nagon i nadje put do nasih mamaca.

Moj cest izbor:
crvi, konoplja, secerac
             Hrana koju plasiramo na odabrano hraniliste za ribu predstavlja veliki izazov jer dobija lak obrok koji samo nastavlja konstantnim hranjenjem da pristize. Hrana koju plasiramo sadrzi prirodne ili vestacke atraktore sto tera ribu na agresivnije hranjenje. Kada je riba pocela da dolazi prvo stize sitnija. Dok je krupnija uglavnom na ivici hranilista, duze ceka, izvidja situaciju i daleko opreznije se hrani.  U tim trenutcima moramo naci nacin kako tu krupniju ribu privuci sa ivice na hranilista direkno na hraniliste i na nas mamac.

          U moru domacih i stranih primama dokazane ili  nedokazane lovnosti postoji nesto sto te hrane moze uciniti lovnijim i dopadljivnijim ribi. Tako dodavanjem odredjenih prirodnih dodataka hrani dajemo neku novu notu. Notu koja ce je upotpuniti i dati joj punu harmoniju ukusa i mirisa a krupnu ribu dovuci na nase hraniliste.

              Koji su nam to dodatci najdostupniji i koje najcesce dodajemo hrani? Secerac, konoplja, psenica, crvi, gliste su najpoznatiji i najdostupniji  prirodni  dodaci primami a njihovim kombinovanjem nasu hranu mozemo uciniti dosta atraktivnijom.


              Secerac se moze dodavati u dva oblika primami. U celom zrnu ili tako sto ga izrendamo kroz sito. Izrendan secerac je dobar zato sto pusta sladunjavi sok koji ribu brzo privlaci a sama riba se ne moze brzo zasititi od ljuspica i malih delova zrna pa samim tim ostaje dugo na hranilistu.. Pored toga sok secerca odlicno lepi hranu i cini je kompaknijom. Drugi nacin dodavanja je u celom zrnu. Najcesce dodaje kada pecamo krupniju ribu i zelimo je u sto duzem vremenskom periodu zadrzati na hranislistu.

              Psenica je jos jedan dodatak  koji zna napraviti razliku. A recenica koju procitah na jednom nasem forumu mi je ostala urezana u secanje:” Na zrna zita sva riba hita”, zaista je tacna. Dodaje se hrani u kuvanom obliku. A spremamo je tako sto je  kuvamo dok  zrna ne pocnu da pucaju. Vodu u kojoj smo je kuvali mozemo koristiti za kvasenje hrane. Bela riba i babuska prosto obozavaju ovaj dodatak a velika prednost psenice u odnosu na druge mamce je  i to sto je ovo mozda i najmanje omiljen mamac cverglanima. Psenica neizbezan sastojak pri pravljenju spod miksa pri lovu sarana.

             
Pucanje zrna i pojava belih klica
su siguran znak da je konoplja
spremna
Konoplja je dodatak koji je obavezan pri svakom odlasku na pecanje i neizostavan je dodatak svakoj hrani koju koristim. Ulja kojih je konoplja puna se brzo sire vodom i daju signal ribi da je obrok stigao.  Poznata je kao prirodni izgladnjivac  i ribu dugo zadrzava na hranilistu. Moze se dodavati hrani u dva oblika. Prvi je pecena konoplja koju spremamo tako sto zrna bacimo na tiganj na malo vrelog ulja i przimo na laganoj vatri dok zrna ne pocrne.  Tako ispznenu konoplju posle toga sameljemo i tako samlevenu dodajemo hrani.  Drugi nacin koji i sam cesce koristim  jeste kuvanje. Konoplju potopimo u serpu sa vodom ostavimo da odstoji  24h, posle toga je stavljamo na sporet i kuvamo dok zrna ne popucaju i pojave bele klice, a sama zrna pocrne. Kad se to desi konoplja je gotova. Vodu kao i u slucaju sa psenicom cuvajte i njom kvasite hranu, Ta voda je upila mirise i ulje koje je zrno pustilo prilikom kuvanja.  Kod konoplje treba biti veoma oprezan jer zna napraviti i kontra efekat kada se doda previse tako je idealna razmera konoplje oko 10% na ukupnu kolicinu hrane.

           
Crvi su mamac na koji riba gotovo uvek odlicno reaguje. Mogu se koristti kao dodatak primami ili ih samostalno koristiti kao primamu. Samostalno ih mozemo plasirati u hranjenu zonu pomocu pravke ili maggot hranilice. Njihovim dodavanjem hrani ribu dodatno grupisemo i podsticemo da agresivnije i slobodnije uzima hranu a samim tim da duze ostane na nasem hranilistu. Hrani se mogu dodavati u vise oblika a najcesce ih dodajemo zive ili poparene(Staviti ih u prokljucalu  vodu samo na par min).

Seckane gliste
            Gliste kao i crvi su mamac koji je proteinska bomba. Gliste hrani dodajemo iseckane na komade od 1 do 2cm. Najvise efekta seckane gliste imaju u toku proleca i jeseni kada se riba najaktivnije i hrani i kada ima najvecu potrebu za hranom. Seckane gliste pustaju veoma jak miris na koji riba isntiktivno reaguje.

        Niger je seme koje ima slican uticaj na ribu kao konoplja ali je jos jaci pa treba biti jos oprezniji snjim. Dodaje se do 5% (50gr na 1kg hrane). Seme sadrži 40% ulja i 18% proteina plus je bogat je omega masnim kiselinama i ugljenim hidratima. Veoma atraktivan dodatak svakom boili miksu.kako zbog svojih nutritivnih svojstava tako i zbog tehnickih kao sto je bolje curenje tecnih sastojaka iz boile u koju su dodati.

           Po sopstvenom iskustvu ono sto se nalazi u kesi je samo baza a na nama je da tu bazu nadogradimo partiklama, aditivima i  usmerimo kako zelimo.Na nama je da trazimo dobitnu kombinaciju za taj dan i tu vodu. Samo od vas zavisi da li zelite da ucite i eksperimentisete dok ne nadjete vase dobitne kombinacije koje ce vas ulovima izdvojiti od drugih ribolovaca.


                                                                                                                                          Autor
                                                                                                                                       Bojan Ljubicic

2 коментара: