Život na vodi...: Pecanje deverike iz Batinog ugla

уторак, 31. јануар 2017.

Pecanje deverike iz Batinog ugla





          Svako od nas ima neku ribu koje je njegov “favorit” za pecanje. Dok mnogi favorizuju skobalja zbog njegovih “lopovskih sposobnosti”, gurkanja mamca, krajnje  specificnog  i za mnogo ne prepoznatljivog uzimanja  kod mene je to ipak drugacije.

          Deverika je riba koju najvise volim da pecam. Jedna  od izuzetno plasljivih, osetljivih i pre svega opreznih riba. Riba koja na svaku sumlju odustaje od hranjenja. Riba za koju predvezi cesto moraju biti bas  dugacki jer svako odstupanje od prirodnog izgleda  mamca smanjuje sansu za ulovom. Cak I u periodu godine kada je najvise aktivna ipak je tesko prevariti jer i najmanji otpor u pokusaju uzimanja mamaca moze je uplasiti. Bas zbog svega toga mi je pecanje deveriko posebno drago i omiljeno.

             Deverika pripada rodu ciprinida. Nastanjuje skoro sve Evropske vode i u njima je prilicno cesta. Najvise joj odgovaraju mirne i sporo tekuce vode.U pitanju je izuzetno jatna riba, čija velika jata se uglavnom drze dna. Nastanjuje uglavnom donje tokove reka, jezera i blago zamuljene bare.

              Telo im je visoko i bocno spljosteno. Glava je mala u odnosu na telo sa relativno malim, tupim i mekim ustima. Boja im varira od srebrno bele po do sive.  Boja im varira u zavisnosti od stanista i velicine ribe. Tako da su barske deverike dosta tamnije od njihovih recnih rodjaka. Sa povecanjem velicine sa starosti od oko tri godine deverika dobija sivkastu boju koja sa godinama postaje sve tamnija. Prosecna velicina kod nas je izmedju 20 i 50cm dok su veci primerci dosta redji.  Zivotni vek deverike u idealnim uslovima je do 16 godina. Ishrana  je raznolika. Uglavnom se hrani na dnu a njenu najcescu hranu cine crvi, gliste, skoljke, puzevi,mali rakovi kao i razne vrste insekata, a krupniji primerci se znaju hraniti i sitnom ribom. Mresti se u aprilu i maju a zenka polaze na podvodno bilje izmedju 100 000 i 300 000jajasaca.

              Deveriku pecam najcesce feeder  tehnikom, a pokazala se kao izuzetna sportska riba za taj vid ribolova.  Tanki najloni, tanki predvezi, fini stapovi, male udice su sve parametri koji pecanju devedeverici bas prilice.

               Stoga je pecam sa osetljivim priborom. Osnovni nailon 0,16mm ili 0,18mm i predvezom od 0,10mm ili 0.12mm. Upotreba hranilica zavise od uslova na vodi. Daljine bacanja, dubine ili da li se peca na reci ili jezeru. Udice koje koristim za pecanje deverike su od 8 do 18 najcesce na  predvezima od 80 cm pa do 1m.

               Po sopstvenom iskustvu sam primetio da je leti  najaktvnija  u ranim  jutarnjim casovima do prvih zraka sunca. Posle toga se aktivnost smanjuje pa je prava majstorija i za mene veliki izazov i uzivancija da se nadmecem sa njom. Cesto zna da kada se sunce podigne vise da se podigne na povrsinu. Tada montiram i sistem parangal na fider stapu. (hranilica je u samom dnu osnovnog nailona,dok se predvez nalazi na 40-50 cm iznad hranilice).


                Mamci koje koristim za pecanje deverike su:  hleb,crv,glista,larva komarca, oblanda, francuski hleb, secerac... Mamac koji je takodje dobro pokazao narocito u letnjim mesecima su ucaureni crvi (kasteri) takodje daju lepe rezultate. Oni su posebno pogodni kod pecanja parangal tehnikom jer su plivajuci mamac. Prirodnije izgledaju u vodi i zadrzavaju se u medjusloju. Posebno je primetno da cesto upravo oni daju krupnije primerke. Jos jedna stvar koju nisam moga ne primetiti je  da deverika voli koktele kao sto su glista-crv, larva-crv, caura-crv. Isto tako voli i da je na udici sarenilo. tj vise boja. Pa izmedju pecanja farbam crve u razne boje.

              Deverika nije preterano borbena riba ali krupniji primerci cesto znaju da  pred samu obalu kada pomislimo da je borba gotova naprave  par strastvenih trzaja, koji nas u vecini slucajeva iznenade pa joj to nase iznenadjnje pomogne da pocepa svoja mekana usta i pobegne. Da bi predupredio to  odlucio sam da koristim feeder gumu. Feeder gum ili fider guma amortizuje te iznenadjujuce begove i smanjuje procenat spadanja sa udice. preporucujem cesto menjanje predveza i udica,jer ze predvez istegne a udica zatupi a sve je to jako bitno za pecanje deverike.

                 Svako ima svog “favorita” medju ribama, a ja sam vam putem ovog teksta pokusao skrenuti paznju na mog a neki saveta ce vam nadam se pomoci da prevarite neku lepu i krupnu deveriku i zavolite njeno pecanje bas onako kao sto ga i ja volim.

          Zeno Karisik- Bato


Нема коментара:

Постави коментар