Život na vodi...: децембар 2016

субота, 24. децембар 2016.

Skobalji sa male reke





Pojavom prvih mrazeva i zahladjenjem koje nam je doslo polako se menjaju ribolovacke destinacije na koje odlazim. Sve stajacice polako pocinju da lede, riba se povlaci dublje i najcesce van naseg domasaja. Shodno tome ih i napustam  do proleca i otopljenja. To pruza novu priliku da se prosire vidici i posete neke vode na kojima jos nisam pecao.

                   Ove godine sam posetio i upoznao dosta novih voda,  vise nego ikada do sada! Svaka od njih je imala neku svoju specificnost. Svaka je drugacija. Lepa na svoj nacin. O jednoj reci i pecanju skobalja i mrene  sam slusao cele ove godine a sada mi se ucinilo da je pravo vreme da je posetim.

                   U drustvu Milana ovog jutra idem ka Kolubari kod Lajkovca. Povedeni nekim informacijama koje smo imali to nam se ucinilo kao destinacija koja bi ovaj put mogla dati ribu. Na vodu stizemo oko 7h. Taman na vreme da uzivamo u jos jednom radjanju dana i prelepom izlasku sunca ciji zraci su se  probijali kroz  krosnje drveca praveci na vodi topao odsjaj koji nas je ovog hladnog jutra u sekudi ogrejao. Trava koja je jos uvek bila okovana kristalima leda svetlucala je na prvim suncevim zracima dajuci neku posebnu draz trenutku.

                   Dovoljan je bio jedan pogled na vodu da se pozicija izabere. Na nase iznenadjenje ni jednog ribolovca nije bilo na ovom delu toka iako je aktivnost ribe je bila prisutna. Riba se prikazivala svuda gde bi pogledali a najvise na delu gde se reka blago suzavala i malo produbljivala. Upravo tu smo i seli. Vodostaj je bio prilicno nizak. Kolubara je lagano tekla a voda je bila bistra. Mozda cak i previse bistra da bi se moglo pecati na jednoj ovako maloj reci.

                 Dok smo mesali hranu aktivnost ribe nije prestajala.  Sondiranje dna pokazalo je dubinu od 1,5m a reka lagano tece tako da je hranilica od 30gr i vise nego dovoljna. Da bi pokusali da izbegnemo kedera Hrana je zamesana samo sa zemljom bez dodavanja crva.  U prvih par bacanja se nista nije desavalo a onda pocinju udarci. Ali umesto skobalja to su bili udarci kedera koji bi odmah po padanju sistema u vodu napadao crvice. Menjali smo predveze udice ali kedera je bilo toliko da pecanje na ovom mestu nije bilo moguce.

               Nesto se moralo menjati a kako je vreme prolazilo bilo je ocigledno da je pocetni utisak zavarao i da smo ipak odabrali pogresno mesto. Pomalo smeteni jer nam se nije islo kuci a sa druge strane nismo znali ni gde cemo polako smo pakovali stvari. Bas u tom trenutku auto se parkira pored nas i zapocesmo razgovor. Lokalni ribolovac koji je dosao tu samo da nakupi trave nam je objasnio da smo omasili mesto i da se tu pecalo do pre par dana. Sada su aktuelne druge pozicije. Bio je ljubazan i uputio nas gde da idemo uz recenicu „samo bacajte blize flasama“.

                 Nije mi u prvom trenutku bilo jasno kojim flasama ali kada smo stigli nisam mogao ne primetiti hrpu otpada, kesa i flasa koji su se skupljali oko grana drveta  koje se spustalo u vodu zalazili u tok reke nekih 5,6metara. Koliko je samo bilo lepo pogledati reku samo 500m nize i koliko tuzno je delovala zakicena svakojakim otpadom.  Ponovo raspakivanje ali ovaj put brzinski i krecemo ponovo. Ovde se reka bas suzava i produbljuje. Sirina ne prelazi 25m a na sredini toka je oko 5m dubine. Hranilica koju cu koristiti je opet 30gr. Na samoj ivici gomile flasa gde pocinjemo pecati je plice i ima tek oko 1,5m.

           Ponovo pocinjemo puni entuzijazma ali nista se ne desava vec 30tak min a onda dok sam se vec bio opustio i vec pogledom pretraziovao neku „bolju“ poziciju hrh mog stapa silovito krenu ka vodi. Na stapu sam imao prvu ribu a po kretanju moglo se zakljuciti da je mrena u pitanju i to lepa mrena. Natzali smo se 30tak sekundi a onda je predvez popustio... Nema veze samo neka pocne da radi, slozismo se Milan i ja. Ali onda ponovo nista. Vec je bilo 12h i razmisljali smo sta dalje. Aktuelne su bile dve opcije. Prva je bila da idemo a druga da bacimo koju kuglu i probamo na bolonjez. Druga nekako prevagnu... To nam donese i prve ulove, jednu mrenu i klena... Ali ponovo nista i dok sam ja vec pocinjao pakovati pribor Milan uze fider i bas u trenutku kada sam hteo reci idemo dobi prvog skobalja.

        Opet smo odlozili polazak kuci. Sve je isto kao i kada smo poceli na ovom mestu... Isti mamac, udica, predvez... Ipak primetismo jednu razliku. Bas na tom delu je sada zubato sunce grejalo povrsinu vode. Negugo zatim Milan dobi i drugog skobalja a onda i ja prvog pa drugog... Krenulo je! Udarci su bili cudni traljavi i nekad se cinilo da riba vise gurka mamac nego sto ga uzima ali bitno je da se konacno nesto desava.

         Tacno kako je sunce ponovo prestajalo da greje taj deo vode tako se aktivnost smanjivala. Prvo je riba bila sitnija a onda je polako sve stalo. E sada kada je ponovo sve stalo nije vise bilo razloga za odlaganje. Vreme je za pakovanje.

        Danas sam prvi put pecao na Kolubari i tek sada video koliko je zaista tesko pecati na jednoj ovakvoj vodi. Koliko samo stvari mora da se poklopi da bi imali zeljeni rezultat. Video sam koliko je svaka sitnica bitna i koliko moze uticati na konacan ishod ribolova.

среда, 14. децембар 2016.

Skobalji, nosare i plotice sa tople vode





               Ova godina je zaista bila drugacija od prethodnih. Obicno bi najveci deo svojih ribolovackih sati provodio na Tisi, Tamisu i meni dobro poznatim vodama. Ali ipak su okolnosti bile malo drugacije pa sam pored standrardnih destinacija  imao prilike obici i upoznati vise novih voda.

               Neke od destinacija koje sam imao prilike posetiti u upoznati  ostavile su takav utisak na mene da sam im se prosto sto pre zeleo vratiti. Tako da sam posle jednog letnjeg pecanja na Toploj Mlavi kod Drmna prosto bio opcinjen tom vodom i zeleo sam joj se vratiti ali bi mi uvek odlazak tamo za malo izmakao. Mesta za pecanje je malo. Guzve su velike a preci 100km u jednom pravcu a ne naci mesto mi je tu vodu cinilo jos daljom.

               Vetar koji se bas razduvao ovih dana bi me verovatno u bilo kojoj drugoj situaciji naterao da uzivam udobno zavaljen u toplini doma ali drugarov poziv me prosto naterao da napravim izuzetak i ovog jutra u drustvu kuma vec uveliko gazim kilometre prema vodi ciji poziv prosto nisam mogao da odbijem. Za razliku od njega koji je imao prilike uzivati u carima Mlave citava dva dana a potom bio ljubazan da nam sacuva mesto dok ne stignemo meni ce i pola dana biti dovoljno.

              Na vodu stizemo oko 9.30h. Nije to bila ona ista voda na kojoj smo letos pecali babusku i sarana do iznemoglosti. Delovala je  mnogo drugacije. Brze, sa jacim tokom. Izlila se iz korita. Poplavila i ono malo pozicija sa kojih se moglo pecati i sada je pecanje bilo moguce sa samo tih 300stotinak metara obale na kojima je Dule cuvao i 10tak metara obale za nas.

              Vremena za gubljenje nema pa sam se brzo raspakovao i poceo mesati hranu. Ovaj put cu koristiti Tubertini Cavedano koji cu mesati sa teskom zemljom i dodati nesto poparenih crva. Pozicija na prvi pogled izgleda prilicno lepo. Sa jedne strane je krosnja oborenog i potopljenog drveta a 10tak m dalje sa druge se nadvija krosnja drveta koja se na ovom jakom vetru tako povijala i pravila zvukove da sam imao osecaj da ce svakog trena da se sruci na mene.

              Sobzirom na vetar odlucio sam pecati na upredenu strunu da bi zbog manje istegljivosti imao sto bolju indikaciju grizova. Pocinjem  sa udicom u velicini 14 namamcenom sa dva crva na predvezu duzine 50cm. Posto je voda prilicno jaka „gura“ moram  koristiti DG hranilicu sa kramponima i otezanjem od 50gr.

             Vetar je toliko duvao da se vrh stapa toliko njihao da je cinio pecanje gotovo ne mogucim. Da bi udare vetra smanjio vrh stapa sam spustio sto nize ka vodi. Tada sam dobio  udarac a i prvu ribu. Umesto babuske ili deverike koje dominiraju leti na udici se nasla sitnija nosara. Nastavljam sa hranjenjem a u svaku hranilicu dodajem pored poparenih i po malo zivih crva. Posle 20tak minuta zatisja na ponovo udarac i ponovo sam na udici imao nosaru ali ponovo sitnu...

            Sada se nesto vec moralo menjati. Na udicu umesto dva mamcim cetiri crva. Odmah po pozicioniranju sistema dobijam udarac koji je bilo tesko ne primetiti jer se vrh stapa silovito zabio u vodu. Bila je to ponovo nosara ali lepa i krupna nosara puna snage koje se borila cak i po prihvatanju u mredov. Ponovo mamcim udicu sa cetiri crva i ponovo dobijam jos jednu lepu nosaru.Tog dana bilo je prilicno jasno. Veliki mamac-velika riba! Pored nosare koja je zaista bila najraspolozenija put do udice nalazili su i skobalji, plotice, protfisi....

         Kako sam samo uzivao taj dan. Cak ni kretanje kuci vec oko 15h to nije poremetilo. Mlava mi je priredila jos jedno iznenadjenje. Pokazala mi je ova voda neko potpuno drugacije lice. Kao da su Mlava leti i Mlava zimi dve razlicite reke. Obe te reke bile su mi lepe.  Svaka na svoj nacin. Letnja u zelenom ruhu, laganog toka a zismska mocna i nepredvidiva. Sada mi nista drugo nije preostalo nego da sto pre ponovo posetim ovu vodu i vidim da li me ponovo moze iznenaditi.









среда, 7. децембар 2016.

Od "motke" do "čačkalice", razvojni put jednog fideraša



             


                Vozeći se autom već par sati zapitah se koji je to najduži put na svetu? U životu bi to sigurno bio sto bi ljudi rekli iz dupeta u glavu! Ali u ribolovu? Preciznije u feeder ribolovu?

                 Svaki početak je težak, a kod većine fideraša takva je I  težina bacanja stapova koje počinju da koriste na pocetku svog fideraškog puta. Vodeći se logikom da sa jednim stapom koji je jak mogu da pecam sve, i da on može  sve, dolazimo u situaciju u kojoj sam I sam bio. Kupiću: jak štap, moćan štap, oštar štap, pravu “motku” sa ogromnom rezervom snage i sa gomilom osetljivih vrhova.  Prvi izbor je sigurno haevy stap! Bio sam zavaran da su ti štapovi , univerzalni stapovi  ili sto bi neki rekli “all around”.



              Dolazi trenutak kada smo srećni! Srećni jer smo naucili nesto o samoj tehnici! Srećni jer nam je ta tehnika postala favorit!  Srećni jer nas ta ”motka” sa osetljivim vrhovima u većini situacija izdvaja po ulovima od kolega koje pecaju germinama I teleskopima! Srećni jer smo uhvatili sarana od 3,4,5kg na najlon 0,18! U svoj toj sreći javlja se ideja o drugom stapu! Naravno opet heavy stapu, jer smo srećni  sa prethodnim!

            Vec  danima visim na netu, pretrazujem web shopove, oglase, recenzije stapova I onda izmedju svog tog traženja “najbolje” opcije po drugima za mene, zamisli molim te odem na vodu sa malo iskusnijim kolegom fiderasem. Jos se sećam nepoverljivog pogleda koji sam uputio prema njegovom medium stapu kojim je pecao. Koliko je to samo tanano  izgledalo. Maaa, sada ćes da vidiš šta je štap… nije to za Savu!  Brzo me ta fina,tanana “čačkalica” razuveri.

Može i smuđ od 2,5kg zajedno sa belom na light
              Taj dan sam se osećao kao sundjer. Sundjer koji je uspeo iz glave istisnuti sve što je mislio da zna, I shvatio koliko ne zna! Sundjer koji je bio spreman da upija, upuja I upija! Koliko sam samo bio u zabludi. Koliko su bitni filigranski detalji za konačan rezultat koji će nas sada izdvojiti  iz grupe, ali ovaj put iz grupe koja koristi iste ili slične “motke” kao I mi. Koliko je bitno imati za 0,02 ili 0,04 tanji osnovni najlon, imati za broj ili dva manju udicu na tanjem predvezu, imati tunel ili kockastu hranilicu, koliko je bitno drzati tempo hranjenja,  koliko je mekši štap potreban da taj tanji najlon ne trpi previše nego da se opterećenje prenese na štap, I na kraju imati dovoljno znanja da sve to mozes sprovesti u delo I napraviti razliku.Taj dan sam shvatio da sam do tada na svom feeder putu išao u rikverc ili se u najboljem slučaju vrteo  oko starta pokušavajuci da nadjem pravi put! Kao pas na vrhuncu zabave  koji pokusava da uhvati svoj rep uzaludno se okrećući dok mu se ne zavrti u glavi. Konačno videh pravi put! Vreme je da se krene napred.

                Počeo sam da kapiram. Srce feeder ribolova je štap!  A od naše mogućnosti da prepoznamo koliko je jako to srce, koliko ga možemo opteretiti, koliko ono snage ima, šta mu prija a šta ne,  I šta mu je potebno da bi ono radilo u pravom ritmu zavisi nas uspeh. Čak I najmanja odstupanja mogu dovesti do zastoja i nepravilnog rada.

Saran 10+ na light stap
               Posle svega napisanog možete zakljuciti da sam uzeo medium stap, a nedu
go posle njega i light. I nećete verovati ali šarani izlaze napolje i sa medium i light stapovima. A osecaj vadjenja šarana na light štap! To se mora doživeti! Naravno onu “motku” sa početka sam sačuvao I koristim je jos uvek. Koristim ga kada uslovi na vodi zahtevaju baš jak stap, ali kroz korišcenje finih light stapova sam imao priliku lakse spoznati realne mogućnosti  stapova i naći pravi ritam za svakog od njih
                                                                                                                                                                                                                                     Autor


                                                                                  Bojan Ljubičić